Örnek İçerik Detayı

Size ve sektörünüze uygun kategorilerdeki tüm örnek içeriklerimizi inceleyebilirsiniz.

Türkiye’de organik gıda pazarı neden güçleniyor

Bu makale Haber kategorisinde yazılmış örnek bir makaledir.

Türkiye'de Günden Güne Büyüyen Bir Pazar Organik Gıda

Medeniyetin artık birçok noktada müdahalesinin; normal yediğimiz meyve ve sebzelere de bulaşması ile  kanserojen maddelerin çok da fazla artarak, hastalıkların yükselmesine neden olmuştur. Bu nedenle artık daha doğal ve köy ürünlerine olan rağbet artmakta ve bununla doğru orantılı olarak; birçok köşe başında organik gıda satışı yapan mekanlar bulabilmeniz mümkün olmaktadır. Eski dönemlerde çok fazla rağbet olmamasına rağmen günümüzde çok ciddi miktarda arz durumunun gerçekleştiği organik gıda pazarı, günde güne artarak büyük miktarlara ulaştı ve neredeyse ihracat yapılabilecek bir noktaya doğru gidildiği görülmektedir. Türkiye'de organik gıda pazarı neden güçleniyor ? sorusuna verilebilecek en makul cevaplar ile ilgili başlıcaları bu yazımızda sıralanmıştır.

Tüketiciler artık neden daha çok organik gıda tercih ediyor?

Eski dönemlerde organik gıda fiyatları çok ciddi miktarlarda olmakla birlikte, tüketiciler bunlara ulaşamamak da ve bu da organik gıdanın adeta hayal olduğunu bizlere göstermekteydi. Ancak gelişen teknoloji ve pazarlama imkanları sayesinde; tüketicilerin organik ürünleri satın alma tercihlerini arttığı ve bu nedenle de daha sağlıklı bireylerin yetiştiği görülmektedir. Eski dönemlerde tarımda çalışan bir çok kişinin bulunması nedeniyle organik gıdalar; esasında çok da ihtiyaç duyulmasıyla birlikte son zamanlarda köyden kente olan göçün artmasıyla birlikte organik gıdaya olan talepte artmıştır.

En sağlıklı organik gıda nerede yapılmaktadır?

Türkiye'de yapılan en sağlıklı organik gıda, genellikle Doğu Anadolu olmakla birlikte ülkemizin Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve Ege'de de organik gıda talebinin olduğu görülmektedir. En çok Doğu Anadolu'da olmasının nedeni ise buradaki ürünlerin çok daha sağlıklı ve temiz havada üretilmesi ile birlikte organik gıda tarım alanı dediğimiz mekanların buralarda daha geniş yer kaplamasıyla açıklanabilmektedir.

Organik gıda da en çok talep hangi ürüne yöneliktir?

Türkiye'de organik tarım ve gıda denilince akıllara genellikle domates ve biber gibi sebzeler gelmesine rağmen, en çok organik gıda talebi yumurta üzerine olmaktadır. Bunun nedeni ise marketlerden alınan yumurtalarda çok fazla kurşun ve buna benzer ürünlerin olması nedeniyle zehirlenme gibi etkilere yol açabilmektedir.

Türkiye'de organik gıdaya olan talep artacak mı?

Bununla ilgili birçok kuruluştan yapılan açıklamaya göre, Türkiye'de ilerleyen yıllarda organik gıdaya yönelik olarak talebin çok ciddi oranlarda artacağı ve bunu karşılayacak olan kuruluşların da bununla doğru orantılı olarak artacağı görülmektedir. Bu nedenle bazı kurum ve kuruluşlar daha şimdiden organik gıda pazarında çok daha fazla yer almak için çalışmalar yürütmektedir. Bu da bizlere Türkiye'de organik gıda pazarı neden güçleniyor ? Sorusunu açık bir şekilde cevaplamaktadır.

Canlı Destek
x
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?