Örnek İçerik Detayı

Size ve sektörünüze uygun kategorilerdeki tüm örnek içeriklerimizi inceleyebilirsiniz.

Neden 30 gün oruç tutuyoruz?

Bu makale Bilgi kategorisinde yazılmış örnek bir makaledir.

Yıl içerisinde sadece Ramazan ayında farz olan orucun tutulabilmesi için belirlenmiş olan 30 günlük sürenin nedeni nedir? Neden 30 gün oruç tutuyoruz? Şeklinde pek çok soruyla, Kuran’ı Kerim’den surelerle yanıt talep edilmiştir. Bakara 184. ve 185. ayetlerde “Ramazan” ayında oruç tutulacağı belirtiliyor. Ramazan ayının belirlenmesi ise uydumuz olan Ay’ın görünüşünün hilal olmasına bağlıdır.

Oruç Neden 30 Gün Olarak Belirlenmiş?

Orucun her zaman için 30 gün olarak belirlenmiyor olmasının en önemli nedeni, aylar için belirlenmiş kameri ay özelliğinden kaynaklanıyor. Sadece 30 günlük ay döngüsü olması halinde, 360 günlük bir döngünün bulunması gerekecektir. Hicri takvimde bu nedenle her yıl 10 – 11 gün geriye gelinerek oruç tutulmaya başlanır. Hicri takvimin yapısına uygun şekilde, her yıl 10 ila 11 gün daha erken hilal görülür. Orucun 30 gün olarak belirlenmiş olmasının ve tarihinin açıklanmasının en önemli nedeni ise hilaldir.

 

29 Gün Oruç Tutulan Ülkeler: Bazı ülkelerde her yıl 29 veya 30 gün olacak şekilde oruç tarihleri belirleniyor. Bunun en önemli nedeni, hilalin çıktığı gün ve tekrar çıktığı son gündür. İki tarih arasında hiçbir zaman için 28 gün olmuyor.

  • 29 veya 30 gün olduğu için, hilalin görülmesine dayalı olarak oruç zamanı belirleyen ülkelerde mutlaka 30 gün tutulma koşulu bulunmuyor.
  • Kameri aylar nedeniyle belirli dönemlerde 29 günlük oruç süreleri ve ardından bayram görülebiliyor.
  • Ülkelerin kaç gün oruç tutulmasını belirlediğiyle ilgili şüphesi bulunan kişilerin bayramdan sonra 2 gün daha oruç tutarak aklında şüphe bırakmaması mümkündür.

Kuran-ı Kerim’de Oruç Tarihleri Nasıl Geçer?

Kuran’da oruçla ilgili tarihler sadece Ramazan ayında tutulması gerektiği üzerine bilgilerle insanlara duyurulmuştur. Hilal ile başlayarak hilal ile biten ayın incelenmesi ve bu döngünün başlangıç, bitiş tarihlerinin doğrulanması gerekir. Yapacağınız her türlü ibadet, Ramazan ayı içerisinde çok daha fazla sevaba sahip olacaktır. Kuran’ın indirildiği ve Kadir Gecesi gibi son derece önemli bir günün yer aldığı ay olması nedeniyle önemi her aydan çok daha fazladır.

Ramazan Ayının Geldiği Nasıl Anlaşılır: Her yıl belirli dönemlerde hilal iki kez görülür. Birinci kez görülmesi durumunda Ramazan ayının başlangıcı, ikinci kez görülmesi durumunda ise Ramazan ayının bitiş günü olarak belirlenir. Bu iki görülme tarihleri arası ise her zaman için 29 veya 30 gün olur.

Yıl içerisinde oruç tutulması farz kılınan tek ay Ramazan’dır. Bu nedenle hilalin görülmesiyle birlikte oruç tutulmaya başlanması, son kez görülmesiyle birlikte de bayrama geçilmesi gerekir. Neden 30 gün oruç tutuyoruz? Günümüzde Türkiye’nin de aralarında bulunduğu ülkelerde hilalin ne zaman çıkacağı, bayramın ne zaman olacağı önceden hesaplanabiliyor. Yapılan hesaplamalarda herhangi bir yanlışlık bulunmadığı gibi, hicri takvime uygun şekilde her yıl 10-11 gün geriye gelinerek oruç tutulmaya başlanıyor.

Canlı Destek
x
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?