Örnek İçerik Detayı

Size ve sektörünüze uygun kategorilerdeki tüm örnek içeriklerimizi inceleyebilirsiniz.

Eskişehir’de Görülecek Yerler

Bu makale Seyahat / Gezi kategorisinde yazılmış örnek bir makaledir.

İç Anadolu bölgesinin güzide şehirlerinden birisi olan Eskişehir gerek konumu bakımından gerekse tarihi yerleri bakımından gezilmesi gereken şehirlerdendir. Günü birlik kafa dağıtmak amacıyla gezi yapmak istiyorsanız Eskişehir tam da size göredir. Tarihi yerleri, eğlence mekanları ve daha pek çok yerleriyle Eskişehir çok cezbedici bir şehirdir. Bu makalemizde sizlere Eskişehir’de görülecek yerleri tanıtacağız.

Eskişehir’de Gezilmesi Gereken Yerler, Eskişehir’deki Tarihi Yerler, Eğlence Mekanları, Eskişehir’de Ne Yenir?

Odunpazarı Evleri

Eskişehir’e gelip de Odunpazarı Evleri’ni görmemek olmaz. Hiç şüphesiz ki şehrin en çok rağbet gören yapılarıdır Odunpazarı Evleri. Geleneksel Osmanlı mimarisini andıran bu evler şehrin en eski evleridir. Yakın zamanda restore edilen Odunpazarı Evleri ilk olarak gitmeniz gereken yerdir.

Kurşunlu Camii ve Külliyesi

Eskişehir’e gelip Odunpazarı bölgesine uğradıysanız Kurşunlu Camii ve Külliyesi’ni görmeden gitmemelisiniz. Çoban Mustafa Paşa tarafından 1525 yılında yaptırılan bu külliye Eskişehir’in en önemli dini yapılarından birisidir. Külliye’nin içerisinde lületaşı müzesi, el sanatları çarşısı ve sıcak cam üfleme atölyesi de bulunmaktadır.

Adalar

Şehrin en renkli yerlerinden birisi olan Adalar bölgesi, burada bulunan Porsuk Çayı ile birlikte daha güzel bir hale bürünmektedir. Üstelik Porsuk Çayı’nda bot seferleri de düzenlenmektedir. Adalar’da bulunan kafeler ve restoranlar bölgenin canlı kalmasını sağlamaktadır.

Sazova Bilim, Kültür ve Sanat Parkı

Eskişehir’in en ünlü parkı hiç şüphesiz ki Sazova Bilim, Kültür ve Sanat Parkı’dır. İçerisinde Masal Şatosu, Korsan Gemisi, Hayvanat Bahçesi, Sualtı Dünyası, Japon Bahçesi, EsMinyatürk, Sabancı Uzay Evi, Bilim ve Kültür Merkezi gibi yerler bulunduran bu park, ailenizle birlikte hoş vakit geçirmek için birebirdir.

Kentpark

Eskişehir’de bulunan bir diğer ünlü parksa Kentpark’tır. Eskişehir Şehirlerarası Otobüs Terminali’nin hemen karşısında bulunan bu parkın kenarından Porsuk Çayı geçer. Bu parkın en önemli özelliğiyse içerisinde Türkiye’nin ilk yapay plajı bulunmasıdır. Plajın olduğu yerde havuz olmadan olmaz elbette. Kentpark, Sıcak yaz günlerinde serinlemek ve güneşlenmek isteyen kişilerin bir numaralı tercihidir.

Şelale Park

Eskişehir’in manzarasına çok güzel bir şekilde ev sahipliği yapan Şelale Park da ünlü bir parktır. Adından da belli olacağı gibi içerisinde yapay bir şelale bulundurur. Şehrin merkezine biraz uzak olması nedeniyle toplu taşıma ile ulaşım zor olsa da muhakkak görülmesi gereken yerlerdendir.

Haller Gençlik Merkezi

Bağlar bölgesine yakın bir yerde bulunan Haller Gençlik Merkezi de şehrin turistik yerlerinden birisidir. Eskiden yaş sebze ve meyve hali olarak kullanılan yer bugünlerde kafelere, restoranlara ve çeşitli hediyelik eşya dükkanlarına ev sahipliği yapmaktadır.

Eskişehir’de Ne Yenir?

Eskişehir denince akla ilk gelen yiyecek hiç şüphesiz çibörektir. Şehrin işlek yerlerinde çibörek restoranlarına rastlayabilirsiniz. Eskişehir gezinizi harika bir şekilde geçirmek istiyorsanız muhakkak çiğböreği tatmalısınız. Ayrıca balaban kebabı da ünlüdür. Ancak iyi bir yer bulmanız gerekir.

Eskişehir, içerisinde pek çok güzellik ve tarihi alan barındıran şehirler arasında bulunuyor. Ayrıca Eskişehir, 2013 yılında Türk Dünyası Kültür Başkenti seçilmiştir.

Canlı Destek
x
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?