Blog

Faydalı Bilgiler

5 Önemli Google Sıralama Faktörü

5 Önemli Google Sıralama Faktörü

2019 ve Sonrası İçin Google Sıralama Faktörleri

Her deneyimli SEO uzmanı, arama motoru optimizasyonunun önceki günlerde olduğu gibi olmadığı gerçeğini kabul edecektir. Aslında, SEO kuralları ve ahlakı değişmeye devam ediyor ya da her yıl yeniden yazılıyor. Web sitenize 2018 yılında olumlu sonuçlar verenler 2019’da geçerli olmayabilir.

Temel yönler aynı kalsa da daha üst sıralarda yer almak istersen görmezden gelemeyeceğin önemli değişiklikler var. Evet, web sitenizin SERP'lerdeki konumunu bozabilecek Google sıralama faktörlerinden bahsediyoruz.

Google’ın 2019’da size daha fazla trafik göndermesini ve sitenize hak ettiği dikkati vermesini isteyen biriyseniz, odaklanmanız gereken en önemli Google sıralama faktörlerinin bazılarını ayrıntılarıyla anlattığımız yazıyı dikkatlice okumalısınız. Aslında, bu makaleyi işaretlemelisiniz, böylece gerektiğinde zaman kaybetmeden detaylara bakabilirsiniz.

Lütfen, Google sıralama faktörlerinin önemli olmadığını söyleyenlere kulak vermeyin. Çünkü yalnızca sitenizin performansına karşı çalışırlar. İlgili ziyaretçilerin sitenizi sürekli olarak ziyaret etmesini istiyorsunuz, değil mi? O zaman önce eski SEO tekniklerini yakalayın, eskisini çözün ve yenisini benimseyin. Yoksa, en son SEO taktikleriyle seni alt etmeye hazır olan rakiplerin çıkar.

Google Sıralama Faktörleri Neden Önemli?

Bazıları için SEO, karmaşık ve kafa karıştırıcıdır. Bunun nedeni, orada çok fazla yanlış yönlendirilmiş bilgi olması, doğru tavsiyeye uymanın zorlaşmasıdır ve yanlış önerileri takip ederek sitenizin SEO’suna zarar vermişsinizdir.

Webte biraz ararsanız, SEO uzmanı olduğunu düşünenlerin yapmanız gerektiğini söylediği farklı faktörlerin olduğunu göreceksiniz. Ancak, Google teknolojisini geliştirdikçe, Google sıralama faktörlerinin listesi büyümeye devam ediyor. Özellikle de küçük bütçeli sitelerin bu faktörlerin her birine odaklanması kolay değildir.

Bu “ezici rekabettir”. Problemin çözümü, yalnızca en büyük farkı yaratacak Google sıralama faktörlerine odaklanmanızdır. Diğerleri yalnızca zaman kaybıdır.

Temel fikir, kaliteli SEO taktiklerini kullanmaktır. Çünkü gerçek şu ki, SEO başarınızın %80'i Google sıralama faktörlerinin %20'sine odaklanmaktan gelir.

Ayrıca, bazı Google sıralama faktörleri sadece bazı sitelere daha iyi uygulanır. Sizinki de dahil olmak üzere her tür web sitesine evrensel olarak uygulananlar üzerinde çalışmayı denemelisiniz.

Şimdi, 2019 yılında gerçekten önemli olan Google sıralama faktörlerinin bir listesine bakalım. Bu faktörler ilk bakışta çok önemli gelmeyebilir, ancak bir kez harekete geçtiğinizde, farkı göreceksiniz.

Sıralama Faktörü 1: Backlinks

2019 yılında hala backlinke odaklanmak en önemli Google sıralama faktörlerinden biri olmaya devam ediyor. Backlinkler Google’a web sitenizin kalite ve alaka açısından ne kadar iyi olduğu konusunda net bir sinyal verir. Bu, Google’ın her zaman kaliteli backlinklere yüksek miktardaki düşük backlinklerden daha fazla ağırlık vereceği anlamına gelir.

Doğru türden backlinkler elde etmemenizin nedenleri;

 1. Ziyaretçilerin istediği içeriği üretmiyorlar.
 2. İçeriğini sürekli olarak tanıtmıyorlar.

Yani içeriğinize bağlantı vermek için daha fazla otorite site edinmek gerekir. Otoritesi sağlam yani Google tarafından sevilen siteler Googla aa bak bu da iyi bir site sinyalini verir. Google’a sayfanızın sıralamaya değer olduğunu söyler. Ne kadar kaliteli bağlantılara sahipseniz o kadar iyidir. 

Google, bağlantılarınızı üç faktöre dayanarak yargılar:

 1. Sayfanızın sahip olduğu bağlantı sayısı
 2. Bağlanan sayfaların otoritesi
 3. İçeriklerin çeşitliliği

Şimdi backlinkleri etkileyebilecek iki şeye bakalım:

Bağlantı Puanı 

Söz konusu backlink olunca Google çok yol kat etti. Çünkü siteyi anlarken, aynı zamanda sayfanın alaka düzeyini değerlendirmeyi en verimli şekilde kullanır. Peki bağlantı puanı neye göre hesaplanır. 2 temel faktör vardır.

 1. Gelen bağlantının bireysel kalite puanı
 2. Web sitesine yapılan backlinklerin miktarı

Sadece bu bile backlink seçerken hem miktarın hem de kalitenin önemini göstermeye devam ediyor. Çok düşük kaliteli backlinklere sahip olmak, web sitenizin SEO’suna zarar verebilir. Ayrıca, Google aynı alan adından birden fazla bağlantıyı saymaz. Bu, bağlantı alanlarının sayısını artırma ve ilgili web sitelerinden gelmelerini sağlama çabalarınızı göstermeniz gerektiği anlamına gelir.

İlgili Bağlantı Metni

Gelen bir bağlantının bağlantı metni SEO’da önemli midir? Tabii ki öyle.  Bir sayfanın içeriğinin Google’a site ve hedef anahtar kelime hakkında nasıl daha fazla bilgi verdiğine benzer olarak, bağlantı metni Google’a backlink'in ne kadar alakalı olduğunu söyler.

Ancak bu, sistemi değiştirebileceğiniz anlamına gelmez. Gelen bağlantılarınızdaki bağlantı metninin hem doğal hem de farklı olması gerekir. Bu ikisi arasında doğru dengeyi kurmanın mükemmel bir formülü ne yazık ki yok.

Bağlantı profilinizi daha iyi anlamak ve daha fazla netlik elde etmek için, size yardımcı olması için bağlantı denetleme yazılımı kullanabilirsiniz. Bu yazılımlar şunları sağlar.

 • Web sitenizdeki backlinklerin miktarını ve kalitesini izlemek
 • Alanınızdaki ilgili Google tarafından sevilen web sitelerinden backlink almak
 • Spam görünümlü bağlantılardan kurtulmak

SEO araçları hakkında detaylı bilgi için bu yazımızı mutlaka okuyunuz.

Sıralama Faktörü 2: İçerik Uzunluğu

Uzun form içeriği, kısa form içeriği kadar yaygın değildir, çünkü içerik pazarlama ajansıyla çalışmadığınız sürece tutarlı bir şekilde üretmek kolay değildir. Bununla birlikte, SEO açısından, uzun içerikler hazırlamak zamana ve paraya tamamen değer.

Derinlemesine ve alakalı içerik basitçe…

 1. Daha fazla ilgi çekicidir çünkü daha fazla ayrıntı verir ve gerçek bilgiler sunar
 2. Son derece paylaşılabilirdir çünkü insanlar sorularına cevap veren yararlı içerikleri paylaşmaktan hoşlanır
 3. Genel olarak Google’a göre daha iyidir çünkü kullanıcılara aradıklarını verir.

En üst sıradaki sayfaları analiz ederseniz, uzun form içeriğinin neredeyse her zaman daha iyi performans gösterdiğini görürsünüz. Son araştırmalara göre, göz ardı edilemeyecek Google sıralama faktörlerinden biridir.

Amacınız hiçbir zaman yalnızca kelime sayısını artırmak için uzatılmış şişirilmiş makaleler oluşturmakla ilgili olmamalıdır. Daha uzun makalelerin zirveye ulaşma şansının daha yüksek olduğu doğrudur. Ancak Google’ın uzun ve kaliteli makaleler istediğini anlamanız gerekir.

İçerik sadece uzunluk değil, aynı zamanda bilgi ile dolduğu zaman, kazanmaya başlar. O zaman siz fark etmeseniz de Google’da site değeriniz de artar. Hem de okuyucular sitenizde daha fazla zaman geçirirler.

Avantaj: Daha Fazla Bağlantı Çekin

Kaliteli backlink, Google tarafından olumlu oylar olarak görülmekte ve sayfanızın kalitesini ve alaka düzeyini değerlendirmesine yardımcı olmaktadır. Uzun formlu içerik oluşturmak, Google'ın gözünde saygın olan web sitelerinden biri olmanıza yardımcı olur. Yani kısa biçimli bir içerik parçasından ziyade, derinlemesine bir kaynak olan makaleye insanları bağlama olasılığı daha yüksektir.
Kısa içerikli makaleler de kaliteli olabilir ve bilgi verir ama daha fazla bilgi veren daha uzun içeriğe kıyasla şansı zayıftır.

Ayrıca, Google, sorgularına tam bir cevap bulmak için insanların bir siteden diğerine atlamaktan hoşlanmadıklarını da biliyor. Tek bir çatı altında tam bir kaynak ve hedeflenmiş bilgi istiyorlar. Ve daha uzun makaleler onlara tam anlamıyla ulaşmalarını sağlıyor.

Avantaj: Daha Fazla Sosyal Medya Paylaşımı Alın

Yapılan bir araştırmaya göre, daha uzun makaleler, kısa olanlarla karşılaştırıldığında daha fazla sosyal paylaşım elde etti. 1.500 kelimeden daha fazla olan makalelerin daha fazla ilgi gördüğünü tespit etti. (Twitter'da % 68.1, Facebook'ta % 22.6 artış oldu).

Biri bir içeriği yararlı gördüğünde onu kendi sosyal medyasında sevdiği kişilerle paylaşmak ister. Bu da sitenize potansiyel ziyaretçiler kazandırır.

Sosyal medya kullanıcıları sadece faydalı ve kapsamlı içerik okumak değil, aynı şeyi paylaşmak da ister. Uzun formlu içerik çekicidir ve paylaşım düğmesine her basışlarında buna değdiğini düşünürler.

Uzun Form İçeriği, Yalnızca İyi Olduğunda Çalışır

İçerik uzunluğu göz ardı etmemeniz gereken bir şey olsa da ona tam olarak güvenemezsiniz. Başka bir deyişle, makale sayınızı yalnızca daha uzun yapmak adına dikkatsizce şişiremezsiniz. Bazı maddelere dikkat etmelisiniz.

 • İçeriğinizin uzunluğunun, kalite / ilgili bilgiler ile birlikte ele alındığından emin olmanız gerekir.
 • Ekleyeceğiniz her kelime tüm konuya açıklık getirmelidir. Çünkü kullanıcılar ve arama motorları sadece birinci sınıf içerik ister. 

İçeriğiniz harika olduğu sürece, uzun olabilir. Gerçekleştirmen gereken tek şart bu. Zaman zaman kısa form içeriği yayınlamak sorun değil. Ancak asıl odak noktanız, Google’ın radarına ulaşmak için derinlemesine makaleler (okunmaya değer) üretmek olmalıdır.

Okuyucularınıza sizi diğerlerinden farklı kılan bilgiler vermeniz gerekir. 

Ürününüz, hizmetiniz veya içinde bulunduğunuz endüstri ile ilgili olabilecek tüm soruları yanıtlayın. Özel tavsiyelerle bunları aydınlatın.

 1. Hedeflenen problemleri çözün ve hayatlarını kolaylaştıran gerçek çözümler verin.
 2. Kaynak oluşturun ve sizinle paylaşma / bağlantı kurma nedeni verin.

İçeriğiniz için benzersiz nokta oluşturmaya odaklandığınızda ve kendi yolunuzda değer sağlamaya karar verdiğinizde, size rekabet konusunda üstünlük sağlayacaktır. Bu sadece yüksek kaliteli kullanıcı etkileşimi sağlamakla kalmaz, aynı zamanda marka görünürlüğünüzü artırır. Bu da arama motoru sonuç sayfalarındaki sıralamanızı yükseltir.

Sıralama Faktörü 3: Mobil Kullanıcı Deneyimi

Arama motoru optimizasyonu sektörde uzun bir yol kat etti ve dolayısıyla onu etkileyen birçok Google sıralama faktörüne de sahip. Bugün 2019’da web sitenizin rakiplerinizin üstünde yer almasını istiyorsanız, kullanıcı deneyimi hakkında diğer küçük boyutlardan daha fazla endişelenmeniz gerekir.

Aslında, Google’ın artık iyi RankBrain algoritması oluşturmasının nedeni, ziyaretçilerine harika kullanıcı deneyimi sunmayan web sitelerinin sıralamasını kaldırmaktı.

Çok uzun zaman önce, 2016 yılında, Google sessizce “mobil-ilk indekslemeye” önem vermeye başladı. Sonuç olarak, Google’ın indeksi, web sitesinin mobil sürümüne (masaüstü sürümüne karşı) tarama yaparken artık tercihte bulunuyor.

Ziyaretçilerinize mükemmel kullanıcı deneyimi sunmak ve Google'ın gözünde daha fazla brownie puanı kazanmak için sitenizin geliştirilmesine odaklandığınızdan emin olun:

 1. Sayfa Hızı: Web siteniz yavaş yükleniyorsa ziyaretçilerinize iyi bir kullanıcı deneyimi yaşatmayı nasıl bekleyebilirsiniz? Sayfa hızı, Google’ın sıralama algoritmasında kesinlikle yer alan bir faktördür. Arama motoru, Temmuz 2018’den başlayarak, mobil aramalarda sayfa hızını sıralama faktörü olarak göreceğini açıkça belirtti. Asıl soru, web sitesinin ne kadar hızlı yüklenmesi gerekir? Ne kadar hızlı, o kadar iyi. Ancak teknik olarak konuşursak, mobil site iki saniye veya daha kısa sürede yüklenmelidir. Masaüstü karşılığının yüklenmesi üç saniyeden fazla sürmemelidir.
  Google’ın sitenize bir tarama bütçesi ayırdığını unutmayın. Bu, sayfaların yavaş yüklenmesinin, arama motorunun taradığı sayfa sayısını etkileyeceği anlamına gelir. Ayrıca, yavaş sayfalar, insanların sayfanızda daha az zaman geçirmesine veya hemen çıkmada yükseklik oranına neden olabilir.
 2. Mobil Dostu: Mobil dostu siteler artık bir seçenek değil, bir zorunluluk haline geldi. Bugün, web sitelerinin % 85’inden fazlası seo için mobil versiyonlu yapılmalıdır.  Bu nedenle bir markaya sahip olmak isterseniz, mobil dostu olmanın ötesinde düşünmeye çalışın ve her yönden ilk mobil olmaya odaklanın. Google, giderek daha fazla insanın arama yapmak için mobil cihazlarını kullandığını biliyor. Siteniz mobil cihazlar için optimize edilmediyse, mobil aramada sıralanması gerilerde olacaktır.

Web sitenizin mobil sürümünün doğru yolda olduğundan emin olmak için Google Arama Konsolundan yararlanın: 

 1. Mobil sitenizde ve masaüstünüzde aynı yapılandırılmış biçimlendirmeyi kullanın.
 2. Mobil sürümünüze Googlebot’un erişip erişemediğini görmek için txt test aracını kullanın.
 3. Sitenizin hızını kontrol etmek için PageSpeed ​​Insights aracını kullanın. 

Web sitenizi mobil kullanıcılar için kullanıcı dostu yapmak uzay bilimi değildir. Birkaç basit adım atmak, yalnızca mobil kullanıcı deneyiminde değil, Google’ın da görüntülemesinde de bir fark yaratabilir.

Sıralama Faktörü 4: Tıklama Oranı

Google tarafından tasarlanan arama motoru algoritması değişmeye ve iyileşmeye devam ediyor. Bu algoritma hakkındaki bilgiler çok gizli olsa da, Google SEO başarısını ölçerken önemli olan metrik olan tıklama oranı veya TO konusunda açık.

TO, web sitenizin arama sonuçlarının aldığı tıklama sayısının görüntülenme veya gösterim sayısına bölünmesiyle hesaplanır. Bu basit metrik, sitenizin SERP’lerde ne kadar iyi performans gösterdiği hakkında çok şey konuşuyor. Daha yüksek TO, arama sonucunuzun yeterince çekici olduğu ve arama kullanıcılarının dikkatini çektiği anlamına gelir.

İyi bir tıklama oranı için optimizasyon yapmanızın nedeni basit: sitenizi Google arama yoluyla ne kadar çok ziyaret ederlerse, onları potansiyel müşterilere veya satışlara dönüştürmek için o kadar fazla şansınız olur. Web sitenizi ziyaret eden ve içeriğinizle ilgilenen kullanıcıları bulmak, SEO öncelikleri arasındadır.

TO’yu iyileştirme hakkında çok şey yazıldı. Ancak yakından bakarsanız, daha yüksek TO elde etmek zor değildir. Her şey sayfanızın ne hakkında olduğunu kavramalarını nasıl kolaylaştırabileceğinizi anlamakla ilgilidir. Bunu başarırsanız, bu kadar çok ihtiyaç duyulan tıklamayı çekmek konusunda hiçbir sorun yaşamayacaksınız. Sitenizin arama motoru sonucunun en önemli iki bölümünü optimize ederek başlayabilirsiniz:

 1. Başlık Etiketi (tıklanabilir bağlantı)
 2. Meta Açıklaması (okunabilir snippet)

Daha yüksek TO elde etmek için, başlığı yalnızca alakalı değil aynı zamanda ikna edici şekilde oluşturmanız gerektirir. Arama yapan kişiler için en önemli kazancı sağlaması gerekir, böylece kullanıcı onu tıklamaya değer bulur.

Ve inandırıcı bir şekilde meta açıklaması yazmalısınız. Çünkü bazı insanlar tıklamadan önce metada ne yazıyor onu okur. Orada sayfanızda ne bulabileceğine dair net bilgiler olmalıdır.

Google'ın ilk sayfasındaki verileri insanlar tıklar ancak algoritma karışıktır bazen farklı bir şehirde farklı bir mahallede siz ilk sırada olabilirsiniz. İşte o zaman insanlar içeriğinizin tamamını okur ve çıkmazsa farklı farklı şehirlerde de ilk sıraya gelir ve sonra ulusal sıraya yerleşebilirsiniz.

En üst sıralamayı hedeflerken TO'da çalışmak, belirli bir süre boyunca daha organik arama trafiğinde şansınızı denemek iyidir.

Tercih edilen anahtar kelimenizde Google’daki ilk sıraya ulaşmayı başarırsanız, siteniz en yüksek tıklama oranını alır çünkü ortak SEO bilgilerine göre, ilk konumda %35 tıklama oranını bekleyebilirsiniz. Unutmayın, web siteniz ne kadar düşükse, TO o kadar düşük olur.

TO ile görünürlüğünüz el ele gider. Birbirlerine bağımlıdırlar çünkü daha yüksek TO elde etmeyi başarırsanız, arama sıralamalarındaki artıştan dolayı daha yüksek bir tıklama göreceksiniz. Ancak bunun için güçlü ve alakalı meta verilere sahip olmanız gerekir. Bu da görünürlüğünüzü olumlu yönde etkiler ve bu sırada TO'nuzu artırır.

Sıralama Faktörü 5: Diğer Teknikler

Yukarıda tartıştığımız Google sıralama faktörleri 2019 ve sonrasında önemlidir. Bununla birlikte, sitenizi sıralama şansını arttırmak için odaklanmanız gereken birkaç teknik sinyal daha vardır.

 • HTTPS Şifrelemesi: Uzman olmayan koşullarda, HTTPS ziyaretçinin web sitenize olan bağlantısını güvenli hale getirir. Tarayıcınızın adres çubuğunda kilit simgesini kapalı bulursanız, sitenin bağlantısı güvende olur. Açıksa, güvenli değildir. Peki bunun SEO ile ne ilgisi var?

HTTPS şifrelemesi kullanmak, Google’ın ilk sayfasına ulaşma şansınızı artırabilir. Search Metrics tarafından yapılan araştırmaya göre, üst sıradaki web sitelerinin neredeyse yarısı HTTPS şifrelemesi kullanıyor. Dahası, Google’ın kendisi HTTPS şifrelemesi kullanan web sitelerinin HTTP kullanan sitelerden daha yüksek olduğunu onayladı.

 • H1 ve H2 Başlıkları: Sayfada bulduğunuz birçok farklı başlık türünün tek bir amacı vardır: İnsanların ve arama motorlarının daha iyi anlamalarına yardımcı olmak için sayfanın içeriğini daha düzenli hale getirin. Başlık ve alt başlıklar, özellikle arama motoruna sayfanın ve onun ne kadar alakalı olduğu hakkında bilgilerin daha net bir resim verir. Biz Çarşı Medya olarak kurulduğumuz günden bu zamana kadar düzenli şekilde alt başlıklarla çalıştık. Google henüz bu detaya önem verdiğini açıklamamışken bizim makalelerimiz ve editörlük becerilerimizle siteler ilk sırada konumlandı.

H1 ve H2 etiketleri 2019'da kaynak kodlarında daha önceki yıllara göre daha fazla tercih edilmeye başlandı. Niye? Çünkü web siteleri SEO için iyi yapılandırılmış içeriğin öneminin farkındalar. Aslında, Search Metrics, en az bir başlık etiketi kullananların kullanmayanlara göre daha iyi sırada olduğunu söylüyor.

 • Geçiş reklamları: Hepimiz pop-up reklamların müdahaleci olabileceğini ve web sitesinin kullanıcı deneyimine zarar verebileceğini biliyoruz. Ancak, sitenizin SEO’sunu da olumsuz yönde etkileyebilirler. Mobil ilk optimizasyona odaklanma arayışında, Google, web sitesinin UX’ine eklenmeyen geçiş reklamlarına büyük bir engel verdi.  Büyük bir şirket olarak Google da kullanıcılarına önem verir ve arama sonuçlarından web sitesini ziyaret ederken iyi deneyim yaşamalarını ister. Bununla birlikte, kullanıcı, müdahaleci, kapatılması zor pop-up reklam nedeniyle içeriğe gitmekte zorlandığında, mutlu olmaz. Bu yüzden bu tür açılır pencereleri kullanan siteler Google’dan ceza alabilir.
  Pop-up'lar, yalnızca gerektiğinde Google’ın gözünde kabul edilebilir. Dolayısıyla, ziyaretçinizin yaşını doğrulamak veya sayfanızda giriş iletişim kutusu göstermek için birini kullanıyorsanız, güvenli bölgedesiniz. Ancak başka firmaların reklamını aldıysanız ve bu nedenle ziyaretçileriniz sitenizden çıkıyorsa o zaman sizi cezalandırmaktan geri kalmaz.

Siteniz Google’ın Gözünde Nasıl?

Esasen, Google sıralama faktörleri için yönergeleri tutarlı bir şekilde izlediğiniz, yeni ve değerli içerikler ürettiğiniz ve sitenizi güncel tuttuğunuz sürece, Google’ın seveceği kullanıcı deneyimi sunacağınızdan emin olabilirsiniz.

Sayfadaki bazı SEO öğelerini uygulamak için yardıma ihtiyacınız varsa veya web sitenizi mobil dostu olacak şekilde yeniden tasarlamanız gerekiyorsa, nasıl yardımcı olabileceğimizi öğrenmek için bizimle iletişime geçin.

Canlı Destek
x
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?